Как да накарам моя мекотели да работи

Как да накарам моя мекотели да работи

Как да накарам моя мекотели да работи

Blog Article



Най-напредналите главоноги мекотели - октоподи, калмари и сепии - се хранят с всичко - от риба до раци до техните събратя безгръбначни; октоподите, по-специално, имат ужасни маниери на масата, инжектират своята мека плячка с отрова или пробиват дупки в черупките на двучерупчестите и изсмукват вкусното им съдържание.

Церкариен дерматит на долните крайници след проникването на причинителите на шистозомоза Сладководните охлювчета от някои тропически видове могат да бъдат междинен гостоприемник за ларвните форми на Смукалници, причиняващи при висшите гръбначни заболяването шистозомоза.

При някои октоподи се наблюдава откъсване на съответното пипало и свободното му плуване до намиране на женска.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Някои водят придънен начин на живот като използват естествени отвори и цепнатини между камъните и коралите, за да се крият.

продължителността на живота след половото съзряване е правопропорционална на възрастта на настъпването му;

Търсенето на ракообразни и мекотели през последните години е толкова много, че днес много от тези видове са застрашени от изчезване. Полагат се големи усилия за запазване на разнообразието и популацията на  морските животни от тези класове.

Двучерупчестите молби са втората най-разнообразна група мекотели , които се нареждат само след гастроподите по брой видове.

Значителна част от охлювите обединени в подклас Белодробни охлюви дишат с бял дроб. Подобно на ктенидиите той също представлява част от мантията, богато снабдена с кръвоносни съдове. Самостоятелен отвор го свързва с външната среда.

Храносмилателната система е триделна. Започва от уста, устна празнина с радули, глътка, в която се изливат слюнни мекотели жлези, хранопровод, който при някои образува гуша, стомах, в който се отваря хепатопанкреасът, черво, задно черво, анус.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

имат малки ями или „трапчинки“ в центровете си с подобни на сирене отломки

Схема на действие на радулата. В сиво е радулата, в жълто – одонтофора, в розово – мускули протрактори, в синьо – хранителен субстрат Храносмилателната система започва с уста разположена на главата, предната част на тялото или хобот. Преминава в устна кухина, в която се изливат слюнчените жлези. Продължава в глътка, хранопровод, често гуша, стомах, средно и задно черво (ректум).

Диета:  предимно тревопасни, с изключение на главоногите, които са всеядни

Report this page